آرد سمولینا چیست ؟

سمولینا

سمولینا فراورده‌ای است که حاصل آسیاب گندمی خاص به نام گندم دوروم می‌باشد. سمولینا ماده اولیه اصلی تولید ماکارونی بوده و دارای رنگدانه‌های طبیعی زرد رنگ و آنتی‌اکسیدان‌هایی است. دارای مقادیر فراوانی ویتامین، پروتئین، املاح و مواد مغذی مفیدی است که باعث افزایش کیفیت محصولات خمیری، که با آن تولید می‌گردند می‌شود.

نام این آرد از ریشه کلمه ایتالیایی semola به معنی سبوس گرفته شده‌است که آن نیز از کلمه simila نشات یافته‌است که کلمه‌ای با ریشه لاتین کهن به معنی آرد است که آن نیز از زبان یونانی و کلمه‌ای با عنوان (σεμῖδαλις (semidalis به معنی ذره وام گرفته شده بود. بر اساس نظریه‌ای ممکن است که ریشه اولیه simila از کلمه samita در زبان سانسکریت که به معنی گندم بوده‌است گرفته شده باشد یا حتی ریشه در زبان‌های سامی داشته و از ریشه «سمد» به معنی آسیاب کردن داشته باشد: مانند کلمه عربی سمید(samīd).

آرد سمولینا از یک نوع گندم به نام دوروم بدست می آید. این گندم نسبت به سایر ارقام گندم دارای املاح و مواد معدنی بیشتری می باشد، پروتئین زیاد تری دارد و ماکارونی تهیه شده با آرد این گندم به رنگ زرد کهربایی می باشد که این رنگ به علت وجود بتاکاروتن(که پیش ساز ویتامین A می باشد) و یک نوع آنتی اکسیدان B (که دارای خاصیت ضد سرطانی دارد) در سمولینا است. در واقع مغز یا نشاسته یا هسته درونی میوه گندم دوروم است . گندم دوروم یک گندم سفت است که مقدار گلوتن و پروتئین آن نسبت به کربوهیدارت بسیار بالاست. گندم دوروم به هنگام آسیاب دانه های درشت تری نسبت به دیگر آردها تولید می کند.

درجات آرد سمولینا

آرد سمولینا درجات گوناگونی دارد که می توان آن را به ذرات درشت، ریز و بسیار ریز طبقه بندی نمود.

 

آرد سمولینای دانه درشت

از این آرد برای تهیه پاستا و بخشی از آن به ویژه نان مسطح مثل لواش استفاده می شود. گاهی اوقات برای درست کردن شیرینی ها و خوراکهایی چون باقلوا کاربرد دارد. باقلوا را معمولاً در کشورهای شرق میانه مصرف می کنند.

 

آرد سمولینا با درجه بسیار ریز

از این نوع سمولینا برای تهیه شیرینی ها ، کپک ها ، دسرها و به عنوان بخشی از برخی

نان ها استفاده می شود.

, , , , , , , ,
صادرات ماکارونی کارخانجات آرتا تجارت زرین

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست