تاریخچه صنعت ماکارونی

ماکارونی یکی از فرآورده‌های مهم گندم است که تولید آن را به چینی‌ها نسبت داده‌اند و مورخان عقیده دارند این محصول در قرن 13 میلادی توسط مارکوپولو به اروپا و از آنجا به سایر کشور‌ها آورده شده است.

صنعت ساخت ماکارونی ابتدا از ایتالیا به فرانسه سپس به دیگر مناطق اروپا برده شد. دستگاه ساخت ماکارونی در سال 1860 میلادی ساخته شد که توسط نیروی حیوان کار می‌کرد. به تدریج در طول 30 سال بعد دستگاه ساخت و ساز ماکارونی تغییر کرد و در سال 1934 دستگاه مکانیزه آن توسط یک شرکت فرانسوی ساخته و به بسیاری از کشورها صادر شد. طبق کتاب منتشر‌شده از سوی موسسه ملی ماکارونی، هنر ساخت ماکارونی مربوط به یک دوشیزه هندی است که هنگام تهیه خمیر نان، رشته‌هایی از ظرف بیرون افتاده و به صورت رشته‌رشته خشک می‌شود. بعد آن زن رشته‌ها را با آبگوشت می‌پزد و می‌خورد و می‌فهمد که غذای بسیار لذیذ و خوشمزه‌ای است و از آن پس ماکارونی ساخته می‌شود.

در حال حاضر ماکارونی یکی از فرآورده‌های پرمصرف در بسیاری از کشورهای جهان است. ماکارونی از نظر تکنولوژی جزء فرآورده‌هایی به نام پاستا است که شامل: اسپاگتی، ورمیشل، لازانیا، نودل و راویولی می‌شود. اختلاف این فرآورده‌ها در شکل و حالت فیزیکی آنهاست.

اولین کارخانه تولید ماکارونی‌ در آمریکا در سال 1848 در نیویورک تاسیس شد. شرکت New World Pasta بزرگ‌ترین تولیدکننده ماکارونی‌ در آمریکاست. در سال 1999 به عنوان یک شرکت خصوصی در صنعت ماکارونی‌ آغاز به کار کرد. این شرکت سابقاً در سال 1984 گروه پاستا را تشکیل داده بود. شرکت New World Pasta یک شرکت خانوادگی است. این شرکت در ابتدا تنها در آمریکا بازاریابی می‌کرد اما هم‌اکنون وفاداری بسیاری از مشتریان در سراسر دنیا را کسب کرده است.

یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده ماکارونی در آمریکا شرکت PRINCE است که از سال 1912 شروع به فعالیت کرد. این شرکت از گروه شرکت‌های New World Pasta است.

یکی دیگر از بزرگ‌ترین کارخانه های تولیدکننده پاستا واقع شده در ایتالیا شرکت Barilla است که از سال 1877 شروع به کار کرد. این کارخانه یک شرکت خانوادگی است که توسط سه برادر تاسیس شده است. این شرکت 40 تا 45 درصد بازار ایتالیا و 25 درصد بازار آمریکا را در دست دارد.

سالانه حدود 5/13 میلیون تن ماکارونی در سراسر جهان تولید می‌شود که ۵۰ درصد آن در کشورهای اروپایی، 3/22 درصد آن در آمریکای‌جنوبی و مرکزی، 1/16 درصد آن در آمریکای شمالی، ۴/۴ درصد آن درخاورمیانه، 3/4 درصد در کشورهای افریقایی و 8/1درصد آن در دیگر کشورهای آسیایی تولید می‌شود.

ایتالیا با تولید سالانه بیش از3 میلیون تن بزرگ‌ترین تولیدکننده ماکارونی در جهان است. ایتالیا در سال 1955، 1 میلیون و 432 هزار و 900 تن اسپاگتی تولید کرد و 74 هزار تن از آن را صادر کرد.

در سال گذشته ایتالیا با تولید 3 میلیون و 408 هزار و 499 تن، آمریکا با تولید 2 میلیون تن و برزیل با تولید 1 میلیون و 204 هزار و900 تن، ترکیه1میلیون و 202 هزار و 440  تن و روسیه 1 میلیون و 83 هزار تن ماکارونی جزء 5 تولید‌کنندگان بزرگ ماکارونی در جهان بودند.

در سال قبل بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان پاستا در جهان: ایتالیا با مصرف سرانه 26 کیلو به ازای هر نفر، تونس با مصرف سرانه 16 کیلو به ازای هر نفر، ونزوئلا با مصرف سرانه 12.2 کیلوگرم و یونان با مصرف سرانه 11.5 کیلو سوئیس 9.2کیلوگرم به ازای هر نفر بودند.

به طور متوسط مصرف سالانه مردم کشورایتالیا سالانه 32 کیلوگرم، آلمان 12 کیلوگرم، آمریکا و فرانسه و پرتغال 6 کیلو‌گرم است.

اتحادیه اروپا در سال 2008، 8.361 میلیارد دلار پاستا به فروش رسانید.

در سال 2009 در خرده‌فروشی‌ها، 2.809  میلیارد دلار ماکارونی در ایتالیا، 1.402 میلیارد دلار ماکارونی در آلمان و 1.179  میلیارد دلار ماکارونی در فرانسه فروخته شد.

ایتالیا بزرگ‌ترین صادرکننده سال 2007، 1.7میلیون تن پاستا صادر کرد. بزرگ‌ترین بازارهای صادرات ایتالیا، آلمان (20% )، فرانسه (13.7% )، انگلستان (12.6% )، ایالات متحده ( 9.5% ) و ژاپن (4.2% ) هستند. ایتالیا حدود 53% از مجموع تولید سال 2007 را صادر کرد.

 • تولید ماکارونی در ایران

در ایران نخستین کارگاه ماکارونی‌سازی در سال ۱۳۱۳شمسی با دستگاهی ابتدایی و ساده شروع به فعالیت کرد و تنها مورد مصرف سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارجی و معدودی از افراد ایرانی که در ارتباط با این مراکز بودند، قرار می‌گرفت. شاید به همین خاطر به ماکارونی رشته فرنگی نیز گفته می‌شود. به مرور زمان تولید ماکارونی در کشور افزایش یافت. تولید ماکارونی در سال ۱۳۱۶، ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم به‌طور روزانه بود.

صنعت ماکارونی برای نخستین بار در کشور در دهه های30 و40 به طور غیراتوماتیک و سنتی پایه گذاری و در سال 1373 با حمایت چند نفر از صنعتگران و برای نخستین بار به صورت صنعت تمام خودکار، به سبک کشورهای پیشرفته تاسیس شد.

با بکارگیری فناوری به روز کشورهای آلمان، سوئیس و ایتالیا در تولید و بسته بندی ماکارونی از سال 1373 به بعد در تولید ماکارونی در کشور ؛ و پیش از آن با فعالیت کارخانجات کوچک و به شکل سنتی هر کدام با ظرفیت روزانه دو تا سه تن می توان گفت در مجموع 600 واحد از این دست در زمینه تولید ماکارونی فعالیت داشتند.

با تاسیس شرکت های صنعتی ، دیگر کارخانه های سنتی تولید ماکارونی نمی توانستند از نظر کمی و کیفی عرضه ای در بازار داشته باشند و کارخانه های صنعتی تمام مصرف کشور را با کیفیت عالی و با استاندارد کشورهای پیشرفته تولید کردند.در حال حاضر 85% سهم بازار داخلی پاستای ایران در دست ده برند اول این صنعت می باشد.

امروزه سرانه مصرف ماکارونی در کشور چیزی حدود 7 کیلوگرم است که در 10 سال گذشته رشدی بیش از 100 درصد داشته است. در آن زمان به دلیل بالا بودن قیمت ماکارونی و پایین بودن کیفیت و البته ترجیح مردم به مصرف نان، میزان مصرف ماکارونی حدود 2.5کیلوگرم در سال برای هر نفر برآورد ‌شد اما طی این سال‌ها با افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش و افزایش میزان تولید و کیفیت، مصرف این  نوع غذا افزایش شایانی پیدا کرد. البته فعالان صنعت ماكارونی معتقدند با توجه به تلاش‌های انجام شده سرانه مصرف ماكارونی در كشور باید به10 تا 14 كیلوگرم برسد.کارخانه‌های تولید ماکارونی هم اکنون با حدود 70 درصد ظرفیت اسمی کار می‌کنند و لازم است که امکاناتی برای افزایش مصرف سرانه در کشور فراهم شود.

در سال‌های اخیر مصرف ماکارونی در ایران بسیار بالا رفته و به نظر می‌رسد در جیره غذایی مناطق شهری و حتی روستایی به طور دائم ماکارونی گنجانده شده و از آن استفاده می‌شود. در حال حاضر قریب به۳۰۰ واحد تولیدی کوچک و بزرگ مشغول فعالیت در این زمینه هستند. ظرفیت تولید ماکارونی در ایران بیش از 7۰۰ هزار تن در سال است. با وجود کیفیت خوب محصولات ایرانی، واردات نیز به‌طور محدود از کشورهای ترکیه و ایتالیا برای فروش در فروشگاه‌های خاص انجام می‌شود

, , , , , , , , , , ,
پاستای ورزشی
صادرات ماکارونی کارخانجات آرتا تجارت زرین

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • جواد غضنفری
  12 اسفند 1399 3:20 ب.ظ

  بسیار عالی است
  امیدوارم با تنوع بخشی بیشتر به محصولات ، سرانه مصرف هم افزایش یابد و کارخانه های تولید ماکارونی در ایران به ظرفیت اسمی تولید خود برسند
  غذای بسیا ر خوشمزه ای است و در سبد غذایی اکثر خانواده های ایرانی و خارجی قرار دارد
  موفق باشید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست