صادرات ماکارونی کارخانجات آرتا تجارت زرین

صادرات ماکارونی ایرانی

ماکارونی همانند سایر بخش‌های صنایع غذایی به‌ دلیل ایجاد ارزش افزوده بالا سهم عمده‌ای از اقتصاد کشورها را به خود اختصاص داده است زیرا این صنعت علاوه بر تاثیری که بر تامین مواد غذایی مردم هر کشوری دارد می‌تواند نقش موثری در درآمدزایی کشورهای مختلف نیز داشته باشد.

میزان تولید ماکارونی در دنیا قریب به 14میلیون تن است و ارزش تجارت جهانی این محصول در سال ۲۰۱۴م بیش از ۸ میلیارد دلار بوده که سهم ایران از این میزان صادرات به ۵۷ میلیون دلار رسیده و عمده‌ترین مقاصد صادراتی ماکارونی ایران نیز کشورهایی نظیر افغانستان، عراق، سومالی و ترکمنستان بودند. در سال ۹۳ حجم صادرات ماکارونی از ایران به ۶۴ هزار تن رسید و میزان صادرات ماکارونی از ایران در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ رشد ۲۲درصدی را تجربه کرد.

ترکیه بزرگترین رقیب ایران در تولید و صادرات ماکارونی است و این کشور بیش از۵۰۰ میلیون دلار صادرات ماکارونی به کشورهایی نظیر آنگولا، امارات و عراق دارد و مهم‌ترین رقیب ما در بازار عراق محسوب می‌شود.

صادرات:

ایران در بخش صنایع غذایی در ۲۰سال اخیر با حجم عظیمی از سرمایه‌گذاری و ارتقای فناوری مواجه بوده که این امر موجب شد تا در تمامی بخش‌های صنایع غذایی به رشد قابل توجهی دست‌ یابد.

کشور پهناور ایران می‏تواند در جایگاه یکی از بزرگترین و مهمترین تولیدکنندگان غذا در جهان قرار گیرد، زیرا از مزیت‏های بی‏نظیری برخوردار است که کمتر کشوری تمامی آنها را با یکدیگر دارد. این سرزمین، کشتزارهای مستعد برای تولید انواع محصولات کشاورزی با آب و هوای کاملاً مساعد دارد، در عرصه تجارت بین‏ المللی و منطقه‏ ای، از موقعیت استراتژیک برخوردار بوده که زیرساخت‏ های حمل و نقل ریلی سراسری همراه با دسترسی مناسب به آب‏های بین‏ المللی، می‏تواند آن را در شرایط بسیار موثرتری در تجارت جهانی قرار دهد. از سوی دیگر، بهره لازم از دانش و فن‏آوری روز دنیا را داشته و نیروهای انسانی متخصص و با انگیزه آن قادرند این مزیت‏ها را به حداکثر بهره ‏وری برسانند.

پتانسیل بالای منطقه با جمعیت ۵۰۰ میلیون نفری و نکته بسیار مهمتر اشتراکات اقلیمی، فرهنگی، قومی و دینی میان ایران با کشورهای منطقه سبب شده صنایع غذایی بتوانند سهم عمده‌ای از ارزآوری حاصل از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص دهند. باید به این نکته توجه داشته باشیم که کشورهای منطقه تمایل بسیار زیادی به استفاده از محصولات غذایی ایران به‌ دلیل کیفیت بالا دارند

بازار صادراتی بازاری رقابتی‌تر از بازار داخلی ایران است که با توجه حضور شرکت‌های بزرگ ایتالیایی و ترک، قیمت و کیفیت می‌تواند راهگشا باشد.

خوشبختانه کیفیت تولید این محصول در ایران به حدی بالا و قابل توجه است که توانسته‌ ماکارونی ایرانی را حتی به پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا ازجمله کشورهای ممتاز اروپایی صادر کند که البته بسیاری از این کشورها، خود در صنعت ماکارونی‌سازی صاحب برندهای مشهور و جهانی هستند. ماکارونی ایرانی علاوه بر تامین نیاز بازارهای اروپایی توانسته‌ به بازار کشورهای آسیای شرقی، آسیای‌میانه و خاورمیانه نیز راه یابد. صادرات ماکارونی ایرانی به بازارهای بزرگ دنیا رامی توان نشانه کیفیت این محصول دانست. گرچه در کانادا و آمریکا نیز محصولات ایرانی دیده می‌شود.البته به کانادا و آمریکا به صورت انبوه صادرات  ماکارونی صورت نمی گیرد مقدار کمی به کانادا و آمریکا صادر می‌شود.

در نهایت باید توجه کرد بازارهای خارجی که خواستار ماکارونی ایران هستند سرانه مصرف ماکارونی در کشورهای همجوار دو برابر سرانه مصرف ماست، صادرات ماکارونی بیشتر به کشورهای همسایه همچون کشورهای آسیای میانه، خلیج فارس، كشورهای آفریقایی، عراق، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، تاجیکستان و و … انجام می‌شود. با توجه به ظرفیت بالای تولید، این کارخانه در نظر دارد  صادرات خود را افزایش دهد.

, , , , , ,
تاریخچه صنعت ماکارونی
آرد سمولینا چیست ؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست